28 Mart 2016 Pazartesi

Parsel sorgulama nasıl yapılır?

Parsel sorgulama nasıl yapılır? Parsel sorgulama için hangi bilgileri bilmek gereklidir? Parsel sorgulamada yapılan hatalar nelerdir? E devlet tapu bilgileri sorgluma nasıl yapılır?

Parsel, sınırları belirlenmiş arazilerin, kanunlar ile kişilerin veya kurumların hakları korunmuş arazilere parsel denir. Kişi arazi sahibi olabileceği gibi vakıf veya belediyeler de bu hakka sahip olabilirler. 
 
Parsel sorgulama nasıl yapılır; hangi ilde sorgulama yapacağınızı bilmeniz gerekiyor. Daha sonra ise ilçe bilgisi ve köy mahalle bilgisine ihtiyacınız var. Bu bilgiler olmadan parsel sorgulama yapamazsınız. Daha sonra ise ada ve parsel bilgilerine ihtiyacınız var. Bu bilgileriniz yoksa bu sorgulamayı yapamazsınız.

Yukarıda saydığımız bilgileri oluşturduktan sonra parsel sorgulama resimli anlıtıma geçebiliriz. Bu bilgi harita üzerinden yapılmamaktadır. Sadece veri girişiyle gerçekleşir. Başka konumuzda haritadan parsel sorgulamayı anlatacağız.


Parsel sorgulama nasıl yapılır resimli anlıtım:

Parsel sorgulama
Parsel sorgulama nasıl yapılır?

Üstte bilgileri (il, ilçe, mahalle, ada ve parsel numarası) ekrana girdikten sonra alttaki sorgula butonunun kullanınız. Daha sonrası bilgilerinizi öğreniniz.

Ada parsel veya pafta parsel sorgulama aynı şeylerdir. Birbirleri arasında fark yoktur. Hepsi aynı yerden bilgilerinize ulaşabilirsiniz. 

PARSEL SORGULAMA

Tapu bilgilerinize ulaşmak için şifresiz bir ortam yok. Arsanız var ve imarınız bulunuyorsa, bu konuda buradaki bölümden yararlanabilirsiniz. Tapu bigilerinizi sorgulamak için e devlet şifresine ihtiyacınız bulunuyor. E devlet şifresini ise PTT'lerden alabilirsiniz.

Aşağıdaki linki tıkladıktan sonra kimlik bilgileri doğrula butonunu tıklayınız. Daha sonra size T.C. kimlik numarınızı ve e-devlet şifrenizi giriniz. Karışınızda bilgileriniz.

E DEVLET TAPU BİLGİLERİ SORGULAMA 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder