23 Mart 2017 Perşembe

Pafta parsel sorgulama

Pafta parsel sorgulama yapmak için hangi bilgileri bilmeniz gerekiyor. Pafta sorgulama yaptıktan sonra hangi bilgileri elde edersiniz. Parsel nedir?


Pafta, ülkemizde ve dünyada büyük arazileri haritalandırarak ülkenin çıkarlarına hizmet edilir. Bu haritalandırma için ölçekli bir harita modeli yapmak gerekir. Bu ölçeklendirilme için yapılan planlamaya pafta denir. Pafta sözlüklerde farklı anlamlarda da yivaçar ve iri başlı çivi olarak olarak kullanılır.

Parsel, sınırları belirlediğimiz arazilere denir. Yani devlet tarafından belirli ölçüler ile belirlenen sınırlara parsel denir.

Ülkenin çıkarları için ilçelerde kurulan Tapu Müdürlükleri, bu alandaki ölçeklendirmeyi yaparlar. Burda toplanan bilgiler sisteme giriş yapılır. Coğrafya Bilgi Sistemleri üzerinden tüm Türkiye üzerine servis edilir. Kişi ise burdan pafta parsel sorgulama yapılır.

Pafta parsel sorgulama aslında parsel sorgulama ile aynı yerden gerçekleşir. Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı üzerinden veriler toplanıp, Coğrafya Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü üzerinden Pafta parsel sorgulamaya imkan sağlar.Pafta parsel sorgulama
Pafta parsel sorgulama
Pafta sorgulama yapmak için, hangi arazinin bilgisini almak istiyorsanız oradaki ili, ilçeyi, mahahlleyi, ada ve pafta bilgilerini girip sorgula tuşuna basınız. Daha sonra size ada, parsel, tapu alanı, niteliği, mevki, pafta bilgilerini verecek, arazininizn konumunu harita üzerinden görüntüleyebilecek ve komşu parseleller hakkında bilgi edineceksiniz. Aynı zamanda da  koordinatlarını öğrenebilir ve yazıcıdan haritanın çıkışını alabilirsiniz.
Pafta parsel sorgulama

Pafta parsel sorgulama
Pafta parsel sorgulama
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık bilgilere cep telefonunuzdan da ulaşabilirsiniz. Mobil Pafta parsel sorgulama işleminizi appstore ve google play üzerinden indirip cep telefonundan da yapabilirsiniz. Ama sürekli bu bilgilerere ihtiyacınız yoksa boş yere cebinizi ağırlaştırmasın.
Mobil pafta parsel sorgulama

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder