16 Mayıs 2017 Salı

Parsel sorgulama

Parsel sorgulama nasıl yapılır ve hangi bilgileri öğrenebilirsiniz. İstanbul'da ikamet edenler için harita üzerinden parsel sorgulama yapabileceğini biliyor muydunuz? E devlet tapu sorgulama ekranı...

PARSEL SORGU - Parsel, zaman içinde oluşan tecrübeler ve şahısların ihtiyaçları doğrultusunda sınırları belirlenmiş arazilerin tümüne parsel denir. Bu sınırlar kanunlar ile belirlenir ve devletler arasında farklılıklar gösterir. Şahıslar ve kurumlar parsel sorgu ekranı kullanarak arazilerin durumları hakkında olumlu ya da olumsuz bilgileri elde ederler.

Parsel sorgu ekranı Megsis, ortofoto, coğrafi parsel, Mekansal Gayrimenkul Sistemi, pafta parsel, e devlet parsel, harita üzerinden parsel ve arsa parsel sorgulama bilgilerini kapsar. Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından ilçelerde bulunan Tapu Müdürlükleri'ndan girilen bilgiler, internet üzerinden servis edilir. Parsel sorguları bu bilgiler üzerinden gerçekleşir.

E devlet tapu ve kadastro sorgulama, pafta sorgulama ve ada pafta parsel sorgulama işlemlerinin hepsi aşağıdaki linklerden yapılır.

Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü
Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü parsel sorgulama ekranı


Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü Parsel sorgulama linkine buradan ulaşabilirsiniz. Sağda üstte parsel sorgu linkine tıklayarak sorgulamaya başlayabilirsiniz.

Parsel sorgu nasıl yapılır?
Sorgulamayı gerçekleştirmek için adım adım yazdıklarımızı uygulayınız.
- Sol üstteki idari sorgu butonu işaretli olsun,
- Daha sonra hangi şehirde sorgulama yapmak istiyorsanız oradaki il seçeneğini seçin,
- Yanında bulunan ilçe seçeneğini seçin,
- Mahalle/köy seçeneğini seçtikten sonra bir alttaki butona gelin,
- Ada seçeneğini de seçtikten sonra yan taraftaki seçeneği işaretleyin,
- Parsel numaranızı seçtikten sonra ok işaretiyle işaretlediğimiz sorgula butonuna basınız,
artık tüm bilgiler ekranınnızda.

Parsel sorgulama nasıl yapılır?
Parsel sorgulama nasıl yapılır?


PARSEL SORGU ekranına buradan giriş yapabilirsiniz.

İstanbul harita üzerinden parsel sorgu nasıl yapılır?

Aşağıdaki linkten İstanbul sınırları içerisindeki parsel bilgilerine ulaşabilirsiniz. Siteye ulaştıktan sonra sol ustteki arama butonuna adresi yazın ve arama butonunu kullanın karşınızda bilgiler dökülecektir. Aşağıda açlan barda parsel bilgileri, imar bilgileri, yapı ve yol bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

İstanbul harita üzerinden parsel sorgulama
İstanbul harita parsel sorgulama


İstanbul haritasından parsel sorgulama

Tüm Türkiye üzerinden parsel sorgu

Yukarıdaki haritadan sadece İstanbul üzerinden parsel sorgu yapabiliyorsunuz. Türkiye üzerinden haritadan parsel sorgu ekranına ulaşabilirsiniz. İsterseniz koordinat vererek yani enlem boylam ile haritadan parselinizin yerini görebilirsiniz.

Haritadan Türkiye parsel sorgu

E devlet parsel tapu ve kadastro sorgulama

E devlet parsel sorgulama ekranını kulanarak bilgi almak isteyenler, aşağıdaki linkten tapu ve kadastro bilgilerini öğrenebilirler.

E devlet parsel (tapu) sorgulama

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder