3 Nisan 2016 Pazar

Ada pafta parsel sorgulama

Ada, kadastro adası, pafta, parsel, parsel cephesi nedemektir. Şifresiz ada pafta parsel sorgulama hakkında bilgi... 

 Mülkiyetiniz varsa ada, pafta, parsel, kadastro adası, imar vb. gibi bir çok kelimeyi hayatınız boyunca duymuş veya bir yerden kulağınıza çalınmıştır. Ada; etrafı cadde, sokak, demiryolu, kanal, ark, meydan, akarsu gibi doğal ve yapay göletlerle çevrilmiş kara parçasına denir. Fazla bilinmeyen bir ayrıntı ise  ada numaraları 101 den başlar ve yukarıya doğru yükselir. 

Kadastro adası yukarıdaki ada tanımından farklı olarak etrafı kamuya ait cadde, sokak, Devlet Demir Yolları vb. gibi arazisi ile çevrili parseller topluluğu kadastro adası olarak tabir edilir.

Pafta; Türkiye sınırlarını haritalandırıp daha iyi verim almak adına oluşturulan parçalara denir. Bu parçalar belirli ölçüler dahilinde oluşturularak haritalandırmasına pafta denir. 

Parsel ve Parsel cephesi nedir?

Parsel; İstar şahıs ister kamu kuruluşu olsun devletin kanunlar çerçevesinde sınırları dahilinde belirlediği araziye parsel denir. Parsel cephesi ise arazinin yol üzerine bakan veya köşe bölümüne verilen addır. Dar kenara parsel cephesi olur.

Ada pafta parsel sorgulama ekranı şifresiz olarak yapılır. Arazinizin hangi ilde olduğu, ilçesi, mahallesi, ada ve parsel numarasını girerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ada pafta parsel sorgulama

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder