30 Nisan 2016 Cumartesi

Pafta sorgulama

Pafta, farsça bir kelimedir. Metal pul, iri başlı çivi, büyük hendek, leke kelime anlamı vardır. Pafta  ülkedeki arazilerin haritalandırılması için kullanılır. Bu büyük haritaları olaşturmak için kullanılan parçalara pafta denir.


Pafta ve parsel arasında yakın bir ilişki söz konusudur. Parsel ise sınırları belirlenmiş arazilerdir. Bu yüzden bu ölçülendireln araziler paftalanarak büyük haritalar oluşturulur. Bu oluşturulan haritalar da ülkenin gelecek için planlarının yapılmasında etken olur. Pafta sorgulama, parsel sorgulama ile aynı yardan yapılır.

Pafta sorgulama nasıl yapılır

Pafta-parsel ilişkisi nedeniyle yapılan sorgulama için ikisinde de il, ilçe, köy, parsel ve ada bilgilerine ihtiyaç duyulur.

Pafta sorgulama yapmak için ilk önce aşağıdaki linketen ulaşımı sağlayın. Karışınıza çıkan ekranda idari sorgu butonu basılı olsun. Daha sonra ise yukarıda saydığımız bilgilerinizi giriş yapın. En son sorgula bulonuna basarak pafta bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda sitemizden  bir çok bilgiyede ulaşabilirsiniz...
  • Pafta yerleştirme, 
  • Pafta adlandırma, 
  • Pafta numarası elde etme,
  • Pafta bölümleme,
hakkında da bilgiler bulunmaktadır.

Pafta sorgulama

İlçelerde bulunan tapu veya kadastro müdürlüklerinden bilgiler toplanır. Bilgi teknolojileri dairesi Başkanlığı Coğrafya Sistemleri Şube Müdürlüğü üzerinden dağıtım yapılmaktadır. 

Komşu parsellerin 5 adedi gösterim yapılır. Bilgilerde bir eksiklik olması durumunda en yakındaki tapu ve kadastro müdürlüklerine baş vurarak düzeltilmesini sağlayabilirsiniz. 

PARSEL SORGULAMA'larınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder