18 Mayıs 2016 Çarşamba

Pafta ada parsel sorgulama

Pafta, ada, parsel nedir? Parsel sorgulama hakkında bilgi. Pafta ada parsel sorgulama nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. 

Pafta, ülkedeki tarım arazilerinin veya imar parsellerinin daha verimli kullanımına denir. Ülkenin arazilerinin haritalar oluşturarak, buralardaki paftaları kurum veya şahısların daha verimli kullanımını sağlamak için kullanılır. Pafta, büyük ölçekli haritaları oluşturmak için kullanılan parçalardır. 

Ada, bir arazinin etrafından doğal ya da yapay olarak çevrilmesidir. Araziniz eğer bir yol veya nehir gibi şeylerle etrafı çevriliyorsa buraya ada denir. Doğal yollada olmasına gerek yoktur. Daha sonradan imar planlamasıyla ada veya adalar oluşturulabilir.

Parsel, imar planıyla ölçüleri belirlenen arsalardır. Parsellerde belediyeler belirleyicidir. Belediyelerin onayı ile imar yapılanması gerçekleşir. Parseller şekil alır.

Parsel sorgulama ekranı tapu müdürlüklerinden toplanan bilgi sayesinde gösterim yapılır. Coğrafya Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü aracılığıyla parsel sorgulama yapılır.

Pafta ada parsel sorgulama, ekranı ile arazinizin bilgilerini öğrenebilirsiniz. Sorgulama ekranından parsel no, ada no, yüz ölçümü ve pafta numarasını görebilirsiniz. Pafta ada parsel sorgulama yaptıktan sonra 5 komşunuzun parsel bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Pafta ada parsel sorgulama nasıl yapılır


Pafta ada parsel sorgulama nasıl yapacağınız basit bir şekilde izah etmek gerekirse, il, ilçe, köy/mahalle, ada ve parsel bilgilerini girmeniz yeterlidir. Aşağıdaki sorgu butonunu kullanarak bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Pafta ada parsel sorgulama

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder