26 Mayıs 2016 Perşembe

Pafta Bölümleme 1/2500

1/2500 Ölçekli Haritalar Yönetmeliğine Göre Pafta Bölümleme, pafta numarası elde etme... Pafta yerleştirme... Pafta adlandırma... Pafta numarası elde etme...


1/2500 Ölçekli Haritalar Yönetmeliğine Göre Pafta Bölümleme, pafta numarası elde etmek için 1/5000 ölçekli paftalar temeli oluşturması için pafta olarak alınır.

Pafta adlandırma ise temel oluşturan bu pafta, güney-batı köşesinin koordinatları ile pafta adını alır.

Pafta numarası elde etmek için; paftanın güney-batı ucundan koordinatları 1000’e bölünür. Daha sonra çıkan sonuç, rakamlar ard arda yazılır. Böylece pafta numarası elde edilmiş olur.

Pafta ile ilgili olarak bazı bilgiler verdik. Koordinatları belirleme adına bazı ölçme yapılması ve bir başlangoç noktası oluşturulması gerekiyor. Bunun için de ilçenin belediyenin tüm sınırının hepseni birden hesaplayıp. Ortasında bulunan bir nirengi noktası hesaplanır. Burdan koordinatları Y = 50 000 m, X = 50 000 m olarak seçilir. 60 cm x 80 cm boyutlarında olan bir 1/5000 ölçekli pafta, krokinin ölçeği göz önünde bulundurulur. Paftanın uzun kenarı Y ekseni (doğu-batı) yönünde olacak şekilde yerleştirilir.

PAFTA PARSEL SORGU nasıl yapılır?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder