15 Mayıs 2016 Pazar

Ülke pafta bölümü, Standart Topoğrafik Harita

Pafta, büyük harita oluşturumada kullanılan plana denir. Bunun için oluşturulan modeleme diger bir adıdır. Büyük benek, leke farklı kelime anlamlarıdır. Bu paftaları oluşturmak için çeşitli ölçülendirilmeler geliştirilmiştir. Bu ölçülendirilmelerden biri de Standart Topoğrafik Harita'dır.

Ülkeyi pafta ile haritalandırma hakkında

Ülkeyi paftalara bölüp haritalandırmak için sistemler oluşturulmuştur. Bu sistemlerin bazısında yükseklik bilgileri de bulunur. Yükseklik bilgileri bulunan 1/5000 ölçekli paftaya “Standart Topoğrafik Harita” denir.

Oluşturulan haritaların kadastral durumu da bulunur. Kadastral durum ile oluşturulmasına, “Standart Topoğrafik Kadastral Harita” denir. Bu özelliğe sahip haritalar planimetrik ayrıntıları ve özellikle mülkiyet sınırlarını ayrı, yükseklik bilgilerini (eşyükseklik eğrilerini) ayrı göstermek üzere iki kalıp pafta halinde oluşturulurlar. “Standart Topoğrafik Kadastral Harita”lar birbirleri ile çakıştırılabilir nitelikte üretilirler.

Haritalandırılma üzerinden ayrımlar yapılması için çeşitli renkler ile ifade edilir. Planimetrik ayrıntı siyah renkte gösterilir. Eş yükseklik eğrileri sebye yani (kahve) renginde çizilir. Böylece anlatılmak istenen renkler ile ifade edilmiş olur.

PAFTA SORGULAMAlarınızı buradan yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder