13 Haziran 2016 Pazartesi

Tapu ve Kadastro Müdürlükleri'nin görevleri

Tapu ve Kadastro Müdürlükleri'nin sorumluluk alanı nedir? Görevleri nelerdir? Tapu ve Kadastro Müdürlükleri'nin sorumluluk alanı... 

TAPU PARSEL SORGU - Emlak (bina, daire) veya arazi (tarla, arsa) alan kişilerin yolu tapu müdürlüklerinden geçer. Satın aldığınız yerin kaydını şahıs veya kurum üzerine buradan işlenir. Bir çok görevleri vardır.

Hemen hemen her ilçede bulunan Tapu ve Kadastro Müdürlükleri'nin görev alanları nelerdir biliyormuyuz. Neden kurulmuşlardır. Devletin bu kurumu kurarken hedefi neydi?

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü kuruluş amacı
6083 numaralı kanuna tabi olarak çalışan Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, mülkiyet hakkını tespit etmek için kurulmuştur. Böylece oluşabilecek anlaşmazlıklar veya gasp olaylarına karşı önemli bir tedbir alınmış olur. Ama bunun yanında da bir çok görevi vardır.


Sorumluluk alanı 
Tapu ve Kadastro Müdürlüğü mülkiyet hakkının tespitinde (bir arazi veya emlak kimin olduğunu resmi olarak belirleme) bulunduğu gibi, taşınmaz malların kadastro çalışmalarını da gerçekleştirir. Bu taşınmaz malların kadastro çalışmaları olan planlama, yürütme, yenilenmesi ve güncellemelerini sağlar. Kişilerin veya kurumun tapu sicillerini oluşturur ve arşivleme yaparak bilgilerin daha iyi sağlanmasını sağlar.

Tapu ve Kadastro Müdürlükleri aynı zamanda paftalar ile harita yapılmasına yardımcı olur. Burdan topladığı bilgileri Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne iletir.

Tam PARSEL SORGUlamalarınızı bu siteden yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder